Jakie karnisze są modne

Podczas wznoszenia nowego domu czy generalnego remontu mieszkania często decydujemy się na wymianę okien, jak również elementów jego wyposażenia – rolet, firan, zasłon czy karniszy. Szczególnie ten ostatni jest często pomijany i traktowany jako mniej ważny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rzeczywiście odgrywał on wyłącznie rolę użytkową, dziś jednak na rynku możemy spotkać cały szereg różnorodnych rozwiązań.

Poszczególny model najlepiej dostosować nie tylko do własnych upodobań, ale także wystroju wnętrza danego pomieszczenia. Warto także kierować się panującymi aktualnie trendami. Co więc wziąć pod uwagę, szukając idealnych karniszy do danego pomieszczenia? Poniżej przedstawiamy kilka ważnych czynników:

 • Rodzaj

  W dzisiejszych czasach na rynku znaleźć można cały szereg różnorodnych typów karniszy. Najbardziej popularne są oczywiście modele szynowe bądź drążkowe. Pierwsze z nich dostępne są w wariantach pojedynczych oraz podwójnych (umożliwiających zawieszenie zarówno firan, jak i zasłon). Pozwalają także na swobodne przesuwanie tkanin na całej szerokości.

  Modele drążkowe również mogą posiadać jedną lub dwie rury do zawieszania zasłon czy firan. W tym przypadku jednak można je przesuwać wyłącznie pomiędzy wspornikami mocującymi drążki do ściany czy sufitu.

  Warto pamiętać, że na rynku dostępne są różne średnice rur, dzięki czemu można dopasować je do własnych upodobań.

 • Materiał

  Najwięcej miejsca na sklepowych półkach zajmują konstrukcje z metalu, drewna, mniej popularne (ale najbardziej ekonomiczne) są modele z PCV. Aby wystrój okna wyglądał elegancko i estetycznie, warto dopasować materiał karniszy do samych ram – jeśli posiadasz drewniane okna, świetnie dopasują się do nich drewniane karnisze w podobnym odcieniu.

  Modele metalowe, dostępne w wielu kolorach dopasują się do niemal każdych okien, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Wśród nich szczególną grupą są bez wątpienia karnisze galwanizowane, wyróżniające się niezwykle elegancką stylistyką, którą docenią nawet najbardziej wymagający klienci.

  Warianty wykonane z PCV polecane są tym, którzy cenią sobie połączenie niskiej ceny i estetyki wykonania.

  Niemal wszystkie karnisze na rynku dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala na dostosowanie do aranżacji danego pomieszczenia.

 • Trendy

  W kwestii aranżacji wnętrz (w tym również okien) królują przede wszystkim połączenia elegancji oraz estetyki wykonania. W ostatnich czasach klienci często wybierają karnisze metalowe w dawnym stylu, wykonane z mosiądzu czy aluminium.

  Pamiętaj – udając się do sklepu po karnisze zawsze możesz dopytać sprzedawcę o odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszej firmy, a nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości!

Przeczytaj także: